Pěnový polystyren je v zateplování domů největším hitem. Není divu, je levný, má dobré tepelně-izolační vlastnosti a dobře se s ním pracuje. Bohužel však je neprodyšný a není příliš ekologický.

Jako alternativa se nabízí minerální vlna. Je prodyšná a má i dobré zvukově izolační vlastnosti. Nevýhodou pak je mírně vyšší cena a vysoký podíl šedé energie.

Minerální vlna nabízí mnoho výhod

Minerální vlna je odolná vůči vysokým teplotám a je nehořlavá. Její tepelná stabilita ji předurčuje jako perfektní materiál pro zateplování střech.  Oproti plastovým epelně-izolačních materiálům nebude ani případě těch nejvyšších teplot degradovat.

Narozdíl od pěnového polystyrenu či jiných tepelných izolací na bázi plastových materiálů je prodyšná pro vodní páru. Díky tomu může vlhkost ze zdiva pronikat směrem ven a zeď je tak lépe chráněna proti postupnému poškozování v důsledku vlhka. Minerální vlnu bychom proto měli volit tam, když zateplujeme stěny, které mají předpoklad pro vlhnutí.

Minerální vlna je velmi dobrý zvukový izolant. Proto je její užití více než vhodné v rušném prostředí. Při konstrukci příček může spolu s  vybranými sádrokartonovými deskami velmi dobře posloužit pro akustické oddělení.

Největší nevýhodou je její náročná výroba

Výroba minerální vlny je energeticky náročná a vyrábí se tavením kamenné suroviny. A právě tzv. šedá energie (tedy ukazatel energetické náročnosti stavebního materiálu a jeho vlivu na živností prostředí) představuje její největší nevýhodu. Její likvidace však již není ekologicky náročná.

-SŠ-