Srubové domy si v posledním desetiletí stále více získávají na popularitě. Jejich výstavba je totiž rychlá, levná a navíc člověk si v nich připadá tak nějak blíže k přírodě. Srubový dům může dokonce patřit do kategorie nízkoenergetického domu. Pro ty, kteří ještě netuší, že srubový dům není jen jakási dřevěná chata bez vody a elektřiny, jsme připravili dnešní článek.
Srub versus roubenka
Tedy předně se podívejme, z čeho se vlastně srubový dům staví. Na výstavbu se používají tzv. prizny. Jedná se o klády, které jsou z vnější i vnitřní strany seříznuty na stejnou šířku. Přitom je zachována spodní i vrchní oblá strana. Srub pak poznáte na první pohled. Jedná se totiž o stavby, kde jsou vodorovné trámy spojeny v každém rohu pomoci sedlových spojů. Tím se liší od dřevostavby. V případě dřevostavby se jedná o dům s dřevěnou konstrukcí, která je vyplněna izolací. Roubenka je pak stavba, která je tvořena jednotlivými trámy, které jsou kladeny vodorovně na sebe.
Pro kov není místo
Při stavbě srubu je nejdůležitější řemeslné provedení stavby. Hledejte proto jen ověřené řemeslníky, kteří svému řemeslu rozumí. Pravý srub by totiž měl být postaven bez jediného kovového kousku. Spoje by měly být pouze tesařské. Neméně důležité jako tesařské práce jsou i práce dokončující. Tím je myšleno ošetření dřeva. To musí být velmi dobře ošetřeno, aby odolalo povětrnostním vlivům. Samozřejmě, že úplně nejlepší je používat čistě přírodní materiály. Vhodný je tak například lněný olej. V praxi se ovšem také používá dehet či terpertín.
Cena za realizaci není přitom nikterak vysoká. Pohybujeme se v rozmezí 3000-5000 Kč za m3. Doba realizace trvá 2-3 měsíce.
J. H.