Chtěli byste bydlet v domě, kde nemusíte platit závratné sumy za energie? Chcete v domě dýchat čerstvý vzduch? Pak je pro vás pasivní dům ten pravý.
Pasivní dům se pyšní mnohými přednostmi. Nejde jen o fakt, že obyvatelé uspoří na nákladech za vytápěné, pasivní dům vám navíc může pomoct od zdravotních problémů.
Dům pracuje celý den a vzduch filtruje a čistí ho od škodlivých nečistot i v době, kdy spíte. Stroj přivádí do domu jen tolik vzduchu, kolik potřebujete a nemusíte se tak obávat tvorby plísní. Další výhodou, kterou ocení citliví lidé, je to, že se v domě netvoří průvan a v domě je po celý rok příjemná teplota.
Pasivní zisky
Název pasivní dům vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní (tedy teplo vyzařované lidmi a spotřebiči). Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky neunikají a zajišťují onu příjemnou teplotu. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/(m2a).
Nízkoenergetický není pasivní
Pasivní domy by nevznikly nebýt nízkoenergetických domů. Pro nízkoenergetické domy je roční hraniční hodnota měrné potřeby tepla na vytápění 50 kWh/(m2a). Nízkoenergetický dům obsahuje v podstatě stejné komponenty jako pasivní dům, pouze v menší míře. Na rozdíl od pasivního domu však potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém.
Pasivní domy musí splňovat přísná kritéria dle uznávaných standardů Passivhaus Institutu v Darmstadtu.
- Měrná roční potřeba tepla na vytápění nesmí překročit 15 kWh/(m2a).
- Celková potřeba primární energie spojená s provozem budovy včetně domácích spotřebičů je nižší než 120 kWh/(m2a).
- Neprovzdušnost obálky budovy n50 ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6-1/hod, což znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce více než 60 % vnitřního objemu vzduchu.
Pro optimalizaci návrhu a hodnocení energetické bilance pasivních domů je celoevropsky nejčastěji používán návrhový nástroj Passive House Planning Package. Jedná se o jednoduchý návrhový nástroj, který pomáhá architektům a projektantům vypočítat energetickou bilanci a optimalizovat jejich návrhy.
S. Š.