Ne každý má to štěstí, že při výběru pozemku není omezen financemi a během budování narazí na vstřícné a seriózní úředníky, realitní makléře, sousedy a odborníky z oboru.
Výběrem vhodného pozemku začíná martyrium zvané stavba rodinného domu.
Výběr pozemku bez architekta
Důležité je si vybrat ještě před koupí pozemku architekta, se kterým se pak pustíte do hledání ideální parcely. Možná jste zastánci toho, že co si neuděláte sami, jako by se nestalo. Stavba rodinného domu je ale počin, ke kterému byste rozhodně měli přizvat profesionály a zejména architekta. Ten vám poskytne velice kvalitní a ve finální částce i cenově dostupný plný servis. Navrhne vám dům přímo na míru, takže se nestane, že po čase zjistíte, že vám dispoziční řešení již nevyhovuje. Navíc architekt vám může pomoct vybrat takovou parcelu, která domu sedne a vidí i věci, které vy jako laici nevidíte. Dobrému architektovi dělají největší reklamu jeho dříve zrealizované projekty a doporučení od spokojených zákazníků. Nebojte se jim zazvonit u dveří.
Nejasná vize dalšího rozvoje vaší lokality
Občanská vybavenost v místě vašeho budoucího bydliště je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Města a obce i investoři často parcelují pozemky neodborně tak, aby jich prodali co nejvíce a za co nejvyšší ceny a tím ušetřili, ale zcela přitom postrádají komplexní plán dalšího rozvoje. O plánu výstavby a rozvoji vaší lokality se můžete informovat na místním stavebním úřadě. Tam by měl být k dispozici územní plán, do kterého můžete kdykoli nahlédnout a zjistit, jaký rozvoj čeká vaši lokalitu v horizontu několika příštích let.
Nedostupné přípojky a přístupová cesta
Přístupová cesta bývá již tradičně předmětem mnoha sousedských sporů. Proto, pokud není na vašem pozemku, zjistěte, komu patří a zda je zakreslena v katastru nemovitostí. Cesta na cizím, neveřejném pozemku by měla být zatížena věcným břemenem, které vám umožní ji používat. V opačném případě stačí, aby se na vás soused naštval a může vám příjezdovou komunikaci uzavřít. Stavební úřad by neměl vznik parcely, k níž nevede cesta nebo vede po cizím pozemku nebo zahradě a není zatížena věcným břemenem, vůbec povolit. Zadělává tím na další potíže nejen majitelům pozemků, ale i sobě. Totéž platí i o kanalizaci a přípojkách, jež vedou přes cizí pozemek.
Nepřiměřená cena
Za opravdu kvalitní pozemek si samozřejmě budete muset zaplatit, ale pozor, abyste za něj nedali více, než je nutné. Realitní makléři vám zcela jistě vykreslí parcelu, kterou by vám velmi rádi prodali, v těch nejrůžovějších barvách, ale pokud se vám zdá, že cena je zkrátka neúměrná, vypravte se opět na úřady. Kupní smlouvy pozemků jsou veřejné listiny, a jsou k nahlédnutí na katastrálním úřadě.
Jaký je ideální pozemek?
Ideální dispoziční řešení počítá s obytnou částí domu orientovanou na jih, s přístupem ze severní strany.
Obecně platí, že ideální pozemek měří minimálně 1000 až 1200 m2 a je orientován na jih s přístupem ze severu. Na severní straně by měla být umístěna kuchyně, hlavní vchod, koupelna a WC, obytné místnosti a celá zahrada pak jsou orientovány na jih, kde vás neruší hluk ze silnice a celý den vám svítí do pokoje slunce. Stačí už jen takový pozemek v dobré lokalitě a za přijatelnou cenu najít…