Majitelé automobilů s indikací defektu nebo pneumatikami na nouzový dojezd sice příruční zvedák vozit nemusí, ale pro ostatní je v rámci tzv. povinné výbavy nezbytný.
Ať už se vás však vyhláška týká, či nikoliv, mohl by vám hever přijít vhod při běžné údržbě vozu.
Po jakém typu sáhnout a co si pohlídat?
Využití zvedáků je pestré
Zvedáky jsou nedílnou součástí výbavy každé autodílny, ovšem praktické využití nachází také mimo oblast servisu automobilů. Praktický pracant vám může ušetřit spoustu námahy i v případě, že auto vůbec nevlastníte – k nezaplacení vám bude třeba při údržbě zahradního traktoru nebo robustnější sekačky. Anebo při zvedání těžších břemen na zahradě či stavbě (např. betonových prvků, dřevěných konstrukcí atd.).
Nůžkový zvedák je klasika
Sortiment heverů je bohatý a laik může mít problém správně vybrat. Pokud se ale budeme držet využití v domácnosti (resp. v garáži a na zahradě), výběr se výrazně zúží. Pro naprostou většinu běžných uživatelů jsou jedinou správou volbou hydraulické nebo nůžkové zvedáky.
Zřejmě nejpoužívanější je nůžkový zvedák, který se chlubí velmi jednoduchou konstrukcí (tvoří ji dvě ramena, středový šroub se závitem a klička nebo páka) a nízkou hmotností. Současně je poměrně malý, a proto skladný. Bude se vám hodit při zvedání lehčích břemen do nižších výšek.
Obliba hydrauliky roste
Slabinou nůžkového zvedáku je požadavek na fyzicky a časově náročnější obsluhu. Pakliže vás při výběru heveru nebrzdí finance, zvažte pořízení modernějšího modelu s hydraulickým mechanismem.
Hydraulické zvedáky bývají rozměrnější, těžší a dražší – práce s nimi je však velmi příjemná, protože není zapotřebí vynakládat tolik úsilí. Pro lepší manipulaci hledejte model opatřený kolečky.
Ať už si nakonec vyberete nůžkový, nebo hydraulický zvedák, nezapomeňte se ubezpečit, že jste zvolili model s adekvátní nosností. A raději si připlaťte za prověřený výrobek – nekvalitní hever nemusí auto či jiné břemeno udržet a ohrozit vás na zdraví nebo životě.
Zdroj obrázku: ako photography / Shutterstock.com