Od soběstačného domu očekáváme, že spotřeba energií na vytápění a ohřev vody bude minimální. A tomu přizpůsobujme obvodové zdi, okna, dveře a pečlivě rozmýšlíme způsob vytápění.
Romantické duše se ale pravděpodobně nespokojí s kombinovaným kotlem v technické místnosti a jistě prahnou po krbu vyjímajícímu se uprostřed domu. Je však možné zbudovat krb do soběstačného domu? Nenaruší krb stojící v centru domu jeho teplotní bilanci? Jde to. Je ale potřeba se vyvarovat možných problémů.
Jaké problémy mohou nastat?
- Běžná krbová kamna kolem sebe vyzařují tolik tepla, že dům rychle vytopí do extrémních teplot.
- Krbová kamna vyžadují samostatný přívod vzduchu, aby se o vzduch nedělila s větracím systémem.
Jak si s těmito problémy poradit?
Důležité je zvolit krb o správném výkonu. Podle velikosti mají totiž krby výkon někdy i 24 kW, případně i více. Instalovat takovéto krby do obývacího pokoje soběstačného domu je nesmysl. Tyto domy totiž mohou mít tepelné ztráty pouze 6 kW a tak by vám v domě mohlo být větší horko, než je žádoucí. Vyrábějí se ale i krby s výkonem o 2 kW, tedy takové, které do domu můžeme bez obav instalovat.
Je tu však další aspekt, který musíme brát na vědomí, a sice přívod vzduchu ke krbu. Ideální tak je myslet na zbudování krbu už při projektování domu.
Snu o plápolajícím ohýnku uprostřed obývacího pokoje se tedy vzdávat nemusíte a už si můžete představovat, jak bude váš krb vypadat, jaký pořídíte koš na dřevo a o jaké věšáky je doplníte.
Tip: Aby se oheň v domě vyjímal a abyste si jeho atmosféru vychutnali naplno, je třeba místnost dobře zatemnit. Žaluzie nejsou tak účinné jako venkovní rolety, které dnes jsou nejen funkční, ale mohou se stál i luxusním doplňkem exteriéru stavby. Jejich nákup tedy dobře zvažte. Kromě temnící funkce, mohou dopomoct i k větší úspoře energií a v neposlední řadě chrání naše soukromí.
foto: freedigitalphotos.net