Posedávat v teple, popíjet teplý nápoj, být při tom obklopen oleandry, citrusy a jiné zeleně a přitom se kochat zasněženou zahradou? Je to i váš sen?
Na jednu stranu idyla, na stranu druhou často nesnadný úkol – zejména u nízkoenergetických domů.
Zimní zahrada je prvkem, kterým mnohý dům dává najevo své nízkoenergetické vlastnosti. Správný návrh zimní zahrady je přitom velmi nesnadný úkol, protože na tento prostor jsou kladeny protichůdné požadavky. Má-li sloužit pro bydlení, nelze čekat výrazný energetický přínos, spíše naopak (obyvatelé mají tendenci zahradu vytápět i v zimě).
Proto je zásadní, aby se na zimní zahradu myslelo již u projektu a aby architekt navrhol zimní zahradu přímo na míru.
Nevhodně navržená zimní zahrada může působit i jako jakýsi chladič a může citelně zvyšovat tak spotřebu domu. Často se tak v praxi se od zimních zahrad upouští.
Moderní zimní zahrady se obecně vzato sestávají ze dvou hlavních částí – konstrukce a výplně.
Konstrukce se nejčastěji vyrábějí ze tří materiálů:
- z plastových nosníků vystužených ocelí
- z lepených dřevěných hranolů
- z hliníku.
Pokud jde o výplň nejoblíbenější je sklo – to by mělo být dvoj či ideálně trojvrstvé.
Aby zimní zahrada správně plnila svůj účel je třeba nezapomenout na:
Orientaci
je ideální jižní až jihozápadní orientace. Jedině tak budou mít rostliny v zimě maximální přísun světla a tepla.
Větrání
Zhruba 10 % zasklené plochy by mělo být tvořeno větracími otvory. Pokud tomu tak nebude, v létě se ze zahrady stane skleník, kde bude nesnesitelné tepli
Stínění
V létě se u zimní zahrady neobejdete bez nějakého druhu stínění. Vše záleží na typu domu. Na střechu patří slunolamy či výsuvné markýzy, na obvodové stěny venkovní rolety či žaluzie.
Sandra Špačková
Zimní zahrady jsou perfektní. Dají se skvěle využít pro relax, ale i aktivní využití se najde. Posilovna nebo případně i bazén (což si zase nemůže dovolit, kde kdo). Někdo z nich má i „skleník“ a pěstuje tam palmy atd.