Plánujete novou kuchyň? Pak jistě stojíte před rozhodnutím, jak bude vaše kuchyň rozvrhnuta a jak bude vypadat. Většina činností v kuchyni se odehrává mezi varnou deskou, dřezem a ledničkou. Když tyto tři místa propojíme imaginární čárou, vytvoří nám to, čemu se říká „pracovní trojúhelník“.
Důležité je, umístit tyto body tak, aby od sebe nebyly příliš daleko ani u sebe příliš blízko.
Odborníci se shodují, že je v ideálním případě by čára mezi třemi body neměla být delší než 6 metrů. A přitom doporučovaná vzdálenost mezi jednotlivými body je 90 cm.
Když se rozhodujete, kam umístíte spotřebiče, vyplatí se mít na paměti pracovní zóny a dodržovat je. Budete-li se zaměřovat funkčnost spíše než na předměty, postavíte si praktickou kuchyň.
Tři pracovní zóny jsou rozděleny:
- zóna ukládání – chladnička/mraznička a suchý úložný prostor
- zóna mytí – dřez, případně myčka
- zóna vaření – varná deska, trouba, mikrovlnná trouba
Jejich dobrým umístěním získáte prostor, který bude v souladu s rytmem vaší práce. Zóny je třeba dodržovat nejen kvůli praktičnosti, ale také kvůli bezpečnosti. Na co dbát?
Zóna ukládání. Na všechny druhy a typy jídla je potřeba mít dostatek úložných prostorů. Pracovní deska by měla být v blízkosti vysokých skříněk a ledničky, což je praktické nejen během vaření – nemusíte daleko odbíhat, ale taky pro vybalování nákupů - tašky postavíte na linku a z jednoho místa vše uložíte tam, kam to patří.
Zóna mytí. Lednička by měla být kvůli přípravě jídla v blízkosti dřezu. A nedaleko by měla být umístěna i varná deska – kvůli zelenině, rýži, těstovinám apod.
Zóna vaření. Přes kuchyň byste z důvodu bezpečnosti neměli chodit s horkými hrnci či pánvemi. Proto by trouba a varná deska měly být blízko dřezu a pracovní desky, abyste je měli kam rychle odložit.
Vše se samozřejmě odvíjí od rozvržení kuchyně, o čemž rozhoduje tvar a velikost místnosti.
Běžně se objevuje pět rozvržení kuchyně. Podívejte se na ilustrace, které jsou zároveň návodem k tomu, jak byste mohli pracovní zóny naplánovat.
Jednoduchá kuchyň
U jednoduché kuchyně nemůže být o trojúhelníku řeč, vše je jedné linii. Jedná se kuchyně praktické, ale také pěkné.
Jednoduchá kuchyň s ostrůvkem
Jedná se o jednoduchou kuchyni s ostrůvkem. Ostrůvek má tu výhodu, že nabízí spoustu úložného prostoru a další pracovní plochu. Aby byl správně funkční, musí kolem sebe mít alespoň 120 cm.
Kuchyň ve tvaru L
Kuchyně ve tvaru L je ideální v případě, že potřebujete připojit jídelní stůl či ostrůvek. Tvar L je vhodný, i když je potřeba zastavět rohy či integrovat kuchyň do jídelní oblasti.
Kuchyň ve tvaru U
Tvar U se hodí o velké místnosti. Nabízí hodně místa a mnoho úložných možností.
Paralelní kuchyň
Rozvržení nepotřebujete příliš velký prostor. Hodí se pro přípravu pokrmů, protože poskytuje dvě velké pracovní a úložné oblasti na opačných stranách. Tento tvar je velmi oblíben u šéfkuchařů.
Sandra Špačková
foto: ikea.com