Pokud stavíme nový dům nebo jsme se rozhodli pro celkovou rekonstrukci starého domu, jistě budeme také řešit otázku, jaký plot k domu vybrat.
V dnešní době již máme mnoho druhů plotů, které taky mohou plnit mnoho různých funkcí. Každý plot by měl být sice plnit určitou bezpečnostní funkci, avšak dnes již plot také plní nedílnou dekorační funkci a dodává domu celkový vzhled.
Rozebereme si tedy jednotlivé, dnes běžně dostupné druhy plotů.
Drátěný plot
Drátěný plot můžeme považovat za nejjednodušší a nejdostupnější formu oplocení domů a zahrad. Jeho největší předností je velmi rychlá a jednoduchá stavba a také relativně nízká pořizovací cena. Drátěný plot můžeme případně doplnit o ostnatý drát, čímž tento druh plotu získá na efektivitě a můžeme tím navýšit jeho bezpečnost. Nevýhodou tohoto druhu oplocení je však jeho jednoduchost, která nemusí působit příliš esteticky a přitažlivě. Pokud se případný vetřelec bude chtít dostat skrz náš plot, není také zapotřebí vyvinout přílišné úsilí a za použití vhodného nářadí se také může bez problémů dostat přes tuto zábranu. Je proto dobré říci, že drátěný plot se hodí zejména pro oplocení zahrad a sadů, kde chceme zamezit přístupu zejména divoké zvěře.
Dřevěný plot
Další možností plotu je plot dřevěný. Tento plot je již mnohem estetičtější, než plot drátěný a více se hodí k domu. U dřeva máme různé možnosti lakování a tvaru, tak že si jej můžeme mnohdy přizpůsobit dle svého přání. Nejčastěji se dnes setkáváme s ploty ze smrkového dřeva, ale také dřeva borovicového, popřípadě modřínového dřeva. Pokud máte dům dřevěný, nebo alespoň dřevem zdobený, je dřevěný plot naprosto ideálním řešením pro oplocení. Jeho nevýhodou, oproti jiným druhům plotů, je jeho nižší životnost, která se snižuje vlivem působení počasí a velmi závisí na péči o plot.
Kovaný plot
Kované ploty jsou dnes velmi módním doplňkem pořizovaným zejména u nově stavěných rodinných domů a vil, neboť jim dodává jistou dávku vznešenosti. Vzhledem k mnoha možnostem kování můžete s tímto plotem dosáhnout vysoké estetické hodnoty a zároveň může plot zaručit jistou formu zabezpečení proti násilnému vniknutí. Kované ploty se také prokazují vysokou životností, kterou můžeme popřípadě zvýšit o speciální antikorozní nátěrové hmoty.
Hlavní nevýhodou těchto plotů je jejich poměrně vysoká pořizovací cena, která je mnohdy důvodem k výběru jiných, méně finančně náročných řešení.
Plastový plot
Plastové ploty, podobně jako ploty drátěné, patří mezi nejlevnější formy oplocení. Dalším kladem je většinová bezúdržbovost, kterou postrádáme zejména u dřevěných plotů. Na výběr máme dva druhy plotů – ploty z recyklovaného plastu a dražší PVC materiály. Pokud se rozhodněme pro PVC, máme na výběr mnoho druhů barevných provedení a zpracování. Hlavní nevýhodou zejména u levnějších recyklovaných materiálů může být postupné opotřebení materiálů, které může být zejména u delších ploch časem doplněno o nežádoucí ohýbání plotu.
Betonový plot
Betonové ploty patří spolu s kovanými ploty k velmi efektivnímu a estetickému řešení oplocení domů. Jsou také relativně jednoduché na stavbu. Je možno kombinovat různé výšky plotů, neboť se staví po jednotlivých panelech, tak že výšku celkového plotu můžeme přizpůsobit dle množství použitých panelů. Máme také mnoho druhů povrchových a tvarových úprav plotu, které mohou ještě zvýšit okrasný efekt. Hlavní výhodou toho druhu plotů je jejich naprostá bezúdržbovost a velmi dlouhá funkční doba, neboť se jedná o lité betonové bloky, které nepodléhají vlivům vnějšího prostředí. Jedinou nevýhodou může být jejich jednolitá šedá barva, která může některé lidi odrazovat od tohoto druhu oplocení.
Živý plot
Živý plot patří k nejpřirozenějším druhům oplocení. V případě tohoto druhu oplocení můžeme využít jednak dřeviny listnaté ale také jehličnaté, popřípadě jejich kombinace. Za zmínku také stojí exotické dřeviny, které začínají v posledních letech získávat a oblibě. Ploty jsou velmi vhodné na zahrady, kde nerušivě splývá s prostředím. Hlavními nevýhodami jsou velmi dlouhá doba růstu dřevin, kdy doba pro vytvoření pěkného a vysokého živého plotu může dosahovat délky 2-4 let. Živé ploty také potřebují každoroční údržbu, abychom udrželi námi požadovanou velikost a tvar.
Autor: Michal Hromek