Chcete se přestěhovat do vlastního? Nejlépe si postavit zcela nový dům? Pak je potřeba věnovat náležitou péči výběru vhodného pozemku. Jak ovšem takový pozemek vybrat a na co vše si dát pozor? V následujícím článku vám přineseme základní rady, jak si zvolit vhodný pozemek a vyhnout se budoucím problémům.
Nejprve je třeba zvážit, zda si koupi pozemku obstaráte na vlastní pěst, či vše necháte na realitní agentuře. Pokud se rozhodnete zvolit realitního makléře, určitě si ušetříte spoustu běhání a tedy i času a starostí. Nicméně, bude vás to něco stát. Je však potřeba zmínit, že ani realitnímu makléři se nevyplácí stoprocentně důvěřovat a je vhodné jeho práci kontrolovat.
Rovina či kopec?
Z hlediska stavebních nákladů je určitě nejvhodnější volit rovinatý terén. Jestliže ovšem máte dostatek finančních prostředků určených pro samotnou stavbu a zároveň jste fandové netradičních řešení, pak klidně můžete zvolit i svažitý pozemek. Zejména u nízkoenergetický domů se lze často setkat s jich zabudováním do svahu
Na co vše se informovat
Pokud už máte vybrán pozemek, je vhodné si o něm zjistit všechny dostupné informace. V první řadě je třeba zajít na katastr a přesvědčit se, že pozemek opravdu patří osobě, která ho prodává. Rovněž je třeba zjistit, zdali není pozemek předmětem zástavy nebo se k němu neváže věcné břemeno a podobně. Realitní makléř by měl tyto skutečnosti ověřit za vás. V případě samokoupě je třeba na katastr zajít, případně využít dálkové nahlížení do katastru nemovitostí. Potřeba je však ověřit i přístupnost pozemku. Je velmi nevýhodné postavit si dům na pozemku, ke kterému je přístup přes pozemky jiných vlastníků. Nejlépe, pokud k němu vede obecní cesta.
Nakouknout byste měli i do územního plánu dané obce. Může se vám totiž stát, že koupíte pozemek, o kterém prodávající tvrdí, že je stavební parcela, ale pak narazíte na úřadech při povolování stavby a zjistíte, že pozemek je určený k jinému využití. Rovněž se ptejte, zdali pozemek není v záplavovém území. Když už budete na příslušném obecním úřadě, informujte se i na to, zdali obec plánuje zavést k vašemu pozemku sítě, pokud tam ještě nejsou.
Zajímat by vás mělo i podloží pozemku. Nejen kvůli hrozbě radonu, ale i kvůli nákladům na stavbu domu. V případě nevhodného podloží byste totiž museli vynaložit více finančních prostředků na stavbu základů.
Nemilé překvapení na vás taky může čekat v podobě různých ochranných pásem. Jedná se například o ochranná pásma CHKO či národních parků, ale ochranné pásmo má i železnice a vedení vysokého napětí, les či silnice.
Přeměřte si hranice
Pokud jste si ověřili, že vámi vybraný pozemek nemá žádné komplikace a vady, pak se již tedy může přistoupit k jeho koupi. Smlouvu si určitě nechte napsat právníkem a převod peněz řešte přes advokátní úschovnu. Nicméně, před samotnou koupí, je vhodné požádat o přeměření hranic pozemku. Vyhnete se tak zcela zbytečným budoucím sousedským sporům.
J. H.