Plánujete předělat vlastní interiér? Pozvat si k zařizování bytového architekta, případně bytového designera může být tou nejlepší investicí. A proč? Je totiž velký rozdíl, když se do realizace pustí lajk a když odborník, který má zkušenosti s návrhy interiérů.
Nejčastější chyby majitelů nemovitosti
Řada lidí se pouští do zařizování interiéru svépomocí. Pokud ale daný člověk nemá představivost ani minimální znalost tohoto oboru, pak dělá řadu chyb. Největší problém je v tom, že často vznikají interiéry, skládající se z několika místností, které spolu nejsou propojené a tudíž netvoří harmonický celek.
Důležité je si uvědomit, že by interiér měl ladit se samotnou nemovitostí. Například do panelového domu ve městě nebo na sídlišti se nehodí vytvořit interiér ve venkovském stylu. Laik také nepozná v široké nabídce kvalitní a designově cennější nábytek. Neumí sladit stávající nábytek s nově pořízeným, materiál nebo i barevnost jednotlivých prvků a dekorací.
Představa a výsledek se většinou míjí
Ve většině případů mají majitelé bytů či rodinných domků přesnou představu o tom, jak by jejich bydlení mělo vypadat. Pokud si ale začnou interiér předělávat na vlastní pěst, výsledek se prvotní představě většinou mine. Často dochází k:
- nejednotnosti stylu a barevném provedení,
- nákupu nábytku bez toho, aniž by se předem zjistily rozměry dané místnosti,
- takovému uspořádání, které je špatně poskládané a tudíž působí chladně, neosobně a neútulně,
- nahromadění věcí.
Co je posláním bytového architekta
Bytový architekt nebo designér má přehled, kde co se dá sehnat kvalitního do interiéru. Má přehled nejen o novinkách a trendech, ale také ví, jaké existují alternativy a řešení. Otevře vám obzory, co všechno je možné s interiérem provést a upozorní i na detaily, které by běžný člověk nijak neřešil. Velmi důležité je se neodrážet jen od aktuálních trendů, interiér by měl být nadčasový, neboť bude využíván několik let.
Bytový architekt dělá bytové návrhy a realizace interiérů. Samotný návrh je připraven v elektronické podobě, abyste získali jasnou představu o výsledku. Dále se zaměřuje i na dispoziční řešení. To znamená, že rozvrhne prostor i samotný nábytek tak, aby vše na sebe dobře navazovalo, působilo to jako harmonický celek a zároveň veškeré umístění bylo i praktické.
Dále architekt pomůže s:
- výběrem konkrétního nábytku,
- volbou vhodných barev i materiálů,
- výběr doplňků a dalších dekorací.
Zabezpečí i osvědčené dodavatele a dohlédne nad provedením zařizování interiéru.
Důvěra je potřeba
Aby si architekt s vámi sedl, je potřeba mezi sebou vytvořit důvěru. Vy jako majitel nemovitosti, který chce svůj interiér předělat podle svých představ, musíte být k architektovi zcela otevřený. Promluvte si nejen o své jasné představě, ale také o finančních možnostech. Všechny tyto aspekty architekt musí znát, neboť z nich bude vycházet.
Dalším důležitým bodem je nechat architektovi popuštěnou uzdu kreativity. Nebojte se toho, architekt dobře ví, co dělá. A pokud mu poskytnete dostatek informací, vytvoří váš interiér nejen reprezentativní, ale i praktický a nadčasový.
Kolik bytový architekt stojí?
To se nedá říci. Ceny se za využití služeb hodně různí. Někdo si účtuje cenu podle konkrétního procenta z ceny, jiní mají zase jednotný ceník nebo si honorář účtují podle rozsahu odvedené práce. V tomto směru je třeba si vždy o financích na rovinu promluvit a hledat takového architekta, který bude nejen souznit s vaší představou, ale bude brát zřetel i na vaše finanční možnosti.