S nedostatečnou výměnou vzduchu jsou spojená rizika – může dojít k výskytu vlhkosti a ke vzniku plísní a nezdravého životního prostředí. Nedostatečnou cirkulaci vzduchu může ovlivnit špatně umístěný nábytek či třeba ne příliš četné větrání v tropických dnech. Jak zajistit dostatečné proudění vzduchu i v letních dnech si povíme na následujících řádcích.
Zdravé životní prostředí je důležité jak pro dům, tak pro nás. Často o nevhodném prostředí uvnitř domu ani nevíme. Může se projevit zvýšenou únavou, bolestí hlavy, podrážděním očí a krku, ale třeba i svěděním pokožky a vyrážky.
Nedostatečná výměna vzduchu a jeho malá cirkulace přitom může být důvodem vzniku také přílišné vlhkosti v interiéru. Hezkým příkladem jsou místnosti s vyšší vlhkostí – kuchyně, koupelny, ale i ložnice. Všechny tyto místnosti je nutné odvětrávat intenzivněji, ať už otevřením okna, do kterého se však mnoho z nás především pak v horkých dnech příliš nechce, větrákem, digestoří, či řízeným větracím systémem.
Zvýšená vlhkost spolu s nedostatečnou cirkulací vzduchu vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Na toto riziko je tak nutné dbát například i při rozmístění nábytku. Pokud je umístěn příliš blízko u stěn, nedochází k proudění vzduchu, a v těchto místech hrozí vznik plísní.
Tip: Ideální vzdálenost mezi stěnou a nábytkem by měla být minimálně deset centimetrů.
Na riziko plísní a zvýšené vlhkosti se vyplatí myslet už při stavbě domu. Současná snaha o dokonalé utěsnění a tepelnou izolaci oken totiž nejde příliš dohromady s potřebnou výměnou vzduchu a jeho cirkulací mezi interiérem a venkovním prostředím. Na dostatečnou cirkulaci vzduchu v místnosti je potřeba myslet také v topné sezoně. Pokud jsou totiž například radiátory a topení zakrývány záclonami, teplý vzduch nemůže v místnosti dostatečně cirkulovat a vytápění není efektivní.
Když se rozhodneme pro klimatizaci…
Zejména během tropických dnů lidé raději uzavřou všechna okna v domácnosti, než aby dovnitř pouštěli horký vzduch zvenku. Kdo nemá rád horký vzduch proudící z venku, měl by určitě zvážit intalaci klimatizační jednotky. Ta řeší nejen ochlazení vzduchu, ale při správném umístění také správnou cirkulaci vzduchu. Klimatizační jednotka by měla vždy být umístěna tak, aby vzduch proudil do volného prostoru. Tedy do míst, kde se pohybujeme co nejméně.
Ovšem pozor, ani při využití klimatizace by se neměl podceňovat přísun čerstvého vzduchu a četnost větrání! Pokud to venkovní teploty příliš neumožňují, je dobré větrat ve večerních nebo v brzkých ranních hodinách a zajistit tak potřebnou výměnu vzduchu.
Rozdílné teploty v místnostech
O zdravé prostředí se můžeme postarat i tím, že si budeme dávat pozor na teplotní výkyvy v jednotlivých místnostech. Například v ložnici by měla být teplota pro dostatečnou kvalitu spánku vždy nižší. Tam je vyšší rozdíl přípustný, ale jinde je již spíše nežádoucí. Pokud používáme klimatizaci, měli bychom pamatovat, že rozdíl mezi klimatizovaným a neklimatizovaným prostorem by měl být nejvýše šest stupňů Celsia.
Pozor na průvan
Věděli jste, že i na proudění vzduchu se vážou hygienické směrnice? Dbáme-li na správnou cirkulaci vzduchu, může být tato směrnice dobrým vodítkem jak na to. Optimální rychlost se odvozuje od vnitřní letní teploty. Pro teplotu vzduchu do 24 °C by tak měla být dodržována rychlost jeho proudění do 0,2 m/s. Je-li je teplota vyšší, měla by být dodržená rychlost 0,25 m/s. Pokud jsou přitom tyto hodnoty překročeny, dochází k vzniku průvanu. Z hlediska optimální rychlosti proudění vzduchu v místnostech pak odborníci uvádí hodnotu 0,1 m/s.
Sandra Špačková
foto: unsplash