Mikroklima vnitřních prostor domů a bytů je velmi zanedbávaná problematika. Přitom až 90 % svého života strávíme v uzavřených prostorech – u sebe doma, nebo v zaměstnání. Odborníci přitom varují, že ve většině vnitřních prostor je nevyhovující mikroklima, často rovněž zdravotně závadné. Příčiny jsou různé.

Od špatného návrhu stavby až po špatnou obsluhu technických zařízení, které se starají o udržování zdravého mikroklimatu. Přitom nevhodné mikroklimatické podmínky uvnitř budov mohou ovlivnit naše fyzické i psychické zdraví. Existuje také řada studií, které spojují špatné mikroklimatické podmínky a nízké pracovní výkony. Dnes se zaměříme na tepelně vlhkostní mikroklima.

Tepelně vlhkostní mikroklima je nejdůležitější složkou sledovaných mikroklimatických podmínek. Špatné tepelně vlhkostní podmínky výrazně zhoršují životnost stavebních materiálů, ale i vnitřního vybavení budov. Zvýšená vlhkost však také představuje výrazné zdravotní riziko. Tvoří se totiž plísně. Dle lékařů je optimální vlhkost 50 až 60 %. Tyto hodnoty jsou ideální pro lidské sliznice, které nevysychají. Každý kdo bydlí ve starším domě však ví, že takovéto vlhkosti jsou také ideální pro tvorbu plísní.

Problém dnes ještě nabývá na důležitosti. Snaha o co největší zateplení objektu se totiž může vymstít. Výměnou oken, které dnes téměř dokonale zabraňují pronikání vzduchu z vnějšího prostředí do místnosti roste počet domácností, které bojují s plísněmi. Pokud se však nezajistí dostatečná výměna vzduchu, je to marný boj.

Tento problém se netýká pouze starých domů, které byly zatepleny, ale bohužel řady nových nízkoenergetických a pasivních domů. Stačí špatně navržená rekuperace vzduchu a máte zaděláno na problém. Stavbu či rekonstrukci proto vždy svěřte jen prověřených firmám, které mají odpovídající certifikáty a rozhodně na technologiích výměny vzduchu nešetřete. Před koupí domu je dobré si pozvat i odborníka na hygienu vnitřního prostředí. Jsou to sice prostředky navíc, ale úprava vzduchotechniky vyjde mnohem dráž.

J.H.