Může být fotovoltaická elektrárna opravdu jediným zdrojem elektrické energie? Také jsem si tuto otázku často pokládal. Protože do budoucna o takovém ostrovním domě uvažuji, zajímalo mě, jestli je to opravdu možné. Pak se do stejného projektu pustil jeden můj známý. Zdědil starý statek v Jeseníkách a pustil se do oprav.
Rozhodl se, že bude zcela nezávislý na okolí. Sám si pěstuje ovoce a zeleninu a chová hospodářská zvířata. Nakonec se rozhodl odstřihnout se od elektrické přípojky a pořídit si fotovoltaickou elektrárnu. Protože už to bude rok, zajímalo mě, jestli může provádět každodenní činnosti, tak jako dříve.
Elektrárna je tvořena 50 panely a má výkon cca 2, 6 kWp. Systém je prý velmi spolehlivý a bez problému během celého roku utáhne všechny domácí spotřebiče. Systém má i několik baterií, které se během slunečního vitu a nadbytku vyrobené elektrické energie nabíjejí. Elektřina je tak k dispozici i v noci, případně za špatného počasí. Během roku došlo asi pouze k jedné drobnější poruše, kterou se podařilo za den odstranit. Mezitím byla uvedena do provozu elektrocentrála s dieselovým pohonem.
Je však nutné podotknout, že tento způsob má i své nevýhody. Předně je nutné provádět údržbu panelů. Zejména v zimě je toto ošemetná věc. Odmetat sníh z 50 panelů nějaký ten čas zabere. Další nevýhodou je, že elektřina je vyráběna pouze přes den. V noci je nutno používat akumulátory. Nicméně velkou výhodou je nezávislost na cenách elektrické energie. Návratnost investice je přitom cca 17 let.
J. H.