Chystáte se na rekonstrukci rodinného domu? Proč z něj rovnou neudělat pasivní dům s velmi nízkými finančními nároky na provoz? Je možné starý rodinný dům vylepšit tak, aby splňoval podmínky pasivního domu? Není to jednoduché, ale je to možné. Záleží hlavně na stáří vašeho domu, jeho tvaru, použitých stavebních materiálech, výšce stropů. Proměnných je v tomto případě zkrátka hodně. Bytové domy se do pasivního standardu rekonstruují snáze.
Rekonstruovat dům do pasivního standardu se většinou vyplatí. Obecně lze ale říci, že lépe se takto renovují větší objekty – zejména bytové domy. Málokdo například ví, že jako energeticky velmi úsporný dům může po patřičných úpravách fungovat i jakýkoli panelák.
Protože pasivní dům nedělá jen silné zateplení a okna s trojskly, ale jde o soubor optimalizovaných navzájem souvisejících opatření, je nutné při rekonstrukcích starších staveb do pasivního standardu uvažovat komplexně. Následující prvky a zásady se v určitých obměnách vyskytují u všech typů obnovovaných objektů:
- Kvalitní a spojitá vrstva izolace
- Vyloučení tepelných mostů a vazeb
- Správné osazení oken nejlépe do vrstvy izolace
- Precizně navržená a provedená vzduchotěsnící vrstva
- Řízené větrání s rekuperací tepla
- Optimalizované vytápění se zdrojem tepla
Přeměnit běžný rodinný dům na pasivní není jednoduchá věc, ale při troše fortelu a trpělivosti to je možné. Bude to samozřejmě stát spoustu času a peněz. Výsledkem však budou výrazné úspory během provozu domu. Celá akce však pravděpodobně bude vyžadovat zkušenější odborníky.
J. H.
Rekonstruovat dům na pasivní se rozhodně vyplatí ale nedoporučuji to dělat na vlastní pěst, raději najmout stavební firmu a mít jistotu, že rekonstrukce domU bude provedena kvalitně.