Mnoho českých domácností se neustále potýká s nedostatkem finančních prostředků. Přitom nejde pouze o výdaje spojené s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Peníze chybí i na vybavení bytu a v některých případech dokonce na jídlo. Proto není divu, že mnoho rodin pokukuje po bankovních a nebankovních půjčkách. Jaká je v tomto směru situace a je to vůbec rozumné?

Kdy je půjčka rozumná a jaké jsou hlavní chyby?

  • Dá-li se v případě půjčky mluvit o rozumném rozhodnutí, tak jedině v případě, že je v silách dlužníka ji bez problémů splatit. Jakékoliv riskantní zadlužení je velkou chybou, která může mít tragické následky, někdy až celoživotní.
  • Mezi nejčastější chyby domácností patří přístup, kdy „vytloukají klín klínem“. Jinými slovy, dostanou se do dluhové spirály, neboť si neustále půjčují a novými půjčkami splácí starý dluh. Z tohoto začarovaného kruhu je velmi složité se dostat.
  • Dalším častým problémem je půjčka na zbytné věci. Zatímco např. plynový kotel na vytápění domu je potřebný, tak druhá televize v domácnosti opravdu nutná není. Tedy je vždy nutné zvážit, zda danou věc aktuálně opravdu potřebujete.

Jaké půjčky jsou k dispozici a která se vyplatí?

Účelové půjčky

Účelové půjčky jsou poskytovány na konkrétní věc nebo službu. Proto pokud víte, na co peníze potřebujete, můžete zvolit např. půjčku na rekonstrukci nebo na nákup konkrétního zboží. Tento druh půjček může být výhodnější, než jiné alternativy. Příkladem za všechny je oblíbená půjčka na rekonstrukci bydlení, kterou lze získat prostřednictvím zajímavých úvěrů ze stavebního spoření. Pominout nelze v tomto směru ani hypoteční úvěry.

Ovšem ve všech těchto případech musíte počítat s tím, že nemůžete s penězi libovolně nakládat. Proto je nejde použít na něco jiného, než na co byly poskytnuty.

Půjčky bez účelu

V tomto případě můžete použít peníze na co chcete. To je jejich největší výhoda. Zrovna tak jich existuje mnohem více, než účelových půjček. Proto mezi nimi většinou bez problémů najdete nejlevnější půjčku na trhu.

Určité riziko ovšem existuje pro méně zodpovědné dlužníky, kteří můžou finanční prostředky rozházet za něco jiného, než co skutečně potřebují k životu.

U obou variant jsou k dispozici bankovní půjčky a nebankovní půjčky. Pravdou ovšem je, že v případě účelových nabídek je větší výběr mezi bankovními půjčkami. To platí zejména pokud se jedná o bydlení a rekonstrukce. Nebankovní půjčky zase nabízejí více produktů bez účelu, ale ani banky na tom nejsou s nabídkou těchto půjček vůbec špatně.

Netřeba zapomenout ani na skutečnost, že v případě půjček od nebankovních poskytovatelů mají šanci i problémoví klienti. Takže případný záznam v rejstříku nebo problém s doložením příjmů nemusí znamenat nutně problém. Více o nabídkách těchto produktů můžete najít například zde.

Zástava ovlivní výběr

Ještě než začnete vybírat konkrétní půjčku, měli byste se rozmyslet, zda můžete něčím ručit. Nejčastěji se jedná o nemovitost do zástavy. Pokud tuto možnost nemáte nebo ji nechcete využít, je potřeba vybírat půjčky bez ručení. Nemusíte mít obavy, protože těchto půjček je k dispozici opravdu hodně. Obecně platí, že více benevolentní jsou v tomto směru nebankovní půjčky.

Půjčka na jídlo potřebuje specifický přístup

Pokud dojde na půjčku na jídlo, jedná se obvykle o skutečně zoufalou finanční situaci člověka nebo celé rodiny. Proto je bezpodmínečně potřeba, aby s touto půjčkou byly spojeny co nejmenší náklady.

Dnešní doba je v tomto směru poměrně přívětivá, jelikož existují první půjčky zdarma. Právě ty jsou pro tento účel nejvhodnější. Platí u nich totiž princip, že pokud je dlužník vrátí v řádném smluvním termínu, nezaplatí ani korunu navíc!

Jenže právě v této podmínce se „často láme chleba“, neboť jestliže dlužník nezvládne půjčku vrátit včas, přijde o výhodu půjčení zcela zdarma. Proto je nutné s tím počítat již předem! První půjčku zdarma nabízí např. nebankovní společnosti Zaplo ve výši 8 000 Kč na dobu 30 dní a Provident ve výši 9 000 Kč na 3 měsíce.

Shrnutí

Jak vidíte, možnosti, jak vyřešit tíživou finanční situaci, existují. Ovšem je potřeba mít zodpovědný přístup a pečlivě vybírat, kde si půjčíte. Do výběru zahrňte bankovní i nebankovní půjčky. Získáte tak větší možnost získat nejlevnější půjčku. Rozhodování a výběr vám může ulehčit přehledné online srovnání půjček.