Kdo by si nepřál aby měl jistotu, že jsou zavřena všechna okna, když začne pršet. Aby byly při velkém větru zataženy venkovní markýzy a vytaženy všechny žaluzie, zkrátka, aby byl jeho dům v bezpečí, když není doma. Líbí se vám taková představa? Pak zvažte pořízení inteligentního domu.
Vše pro pohodlí a bezpečnost
Inteligentní dům neboli chytrý dům je stavba, jejíž konstrukce a vybavení jsou zaměřena na pohodlí a bezpečnost jejich obyvatel.
Tohoto zaměření je dosahováno vhodnou volbou stavebního řešení budovy z hlediska prostorového uspořádání a použitých materiálů, technického zařízení budovy, použitých spotřebičů pro provoz domácnosti a zábavu a automatizovaného systému regulace, jehož cílem je sladit požadavky obyvatel budovy na pohodlí s hospodárným provozem budovy.
Důležitý je samotný projekt, který by měl přesně stanovit, jak bude dům fungovat. Kromě energeticky úsporné stavby projekt popisuje i druh a umístění všech technických prvků systém a samozřejmě jejich vzájemné propojení.
Základem technického zařízení budovy je infrastruktura domu, tedy kabeláž, rozvody video či audio signálu, telefonů, počítačové sítě, WiFi, ochrana spotřebičů proti poruchám v síti, napojení na satelit a internet apod. Pro účelné a hospodárné dosažení potřebné teploty a vlhkosti vzduchu v domě se většinou kombinují různé zdroje tepla. Inteligentní systém kromě toho reaguje na činnost jeho obyvatel – otevření okna, změna teploty v místnosti aj.
Intuice především
Systém zabezpečení inteligentního domu umožňuje přehled o bezpečném chodu domácnosti. Při odchodu z domova lze jedním dotykem zapnout alarm, zatáhnout žaluzie, zhasnout světla nebo vypnout vybrané zásuvky. Osvětlení v inteligentním domě je řešeno samozřejmě chytře a sice tak, že vypínače jsou zapojeny do centrálního systému, který určuje, který vypínač zapíná která světla. Vypínače mohou být pochopitelně bezdrátové, a tak mohou být umístěny prakticky kdekoli – třeba na zrcadle. Dálkovým ovladačem lze tlumit či jakkoli měnit osvětlení. Obyvatelé domu tak mohou z libovolného místa vypnout nebo zapnout libovolné světlo.
Systém také může simulovat bydlení v nepřítomnosti rozsvěcováním světel. To je ideální na dovolené, protože tak můžete vytvářet dojem, že doma stále někdo je.
Spotřebiče v inteligentním domě jsou voleny tak, aby umožňovaly co nejhospodárnější a přitom pohodlný provoz. Spotřebiče v inteligentních domech bývají energeticky co nejméně náročné. Řídicí systém inteligentního domu kromě toho umožňuje i jejich dálkové zapnutí nebo vypnutí. Z práce pak můžete ovládat pračku.
Centrální systém je základ
Základem regulace inteligentního domu je centrální systém, který má jednoduché a intuitivní ovládání. Tento systém řídí veškerý provoz domu, od vytápění, přes ventilaci, klimatizaci, stínění, ohřev teplé vody, zavlažování, zabezpečovací techniku, osvětlení, provoz spotřebičů, po distribuci TV, telefonu a internetu.
Ovládání jednotlivých zařízení v inteligentním domě se v současné době děje pomocí dotykových obrazovek s jednotným a intuitivním uživatelským rozhraním, přes televizi, počítač, notebook, tablet nebo mobilní telefon. Některé funkce lze také ovládat hlasem. Vše je samozřejmě možno řídit i ručně.
Sandra Špačková