Zajímáte se o životní prostředí?
Chcete, aby elektřina, která proudí vaším domem či bytem byla klimaticky neutrální?
Řešením je zelená elektřina. Tu už dnes nabízejí mnozí dodavatelé.
Z vaší zásuvky půjde pořád o stejný proud, máte však jistotu, že vyrobená elektřina je z ekologických zdrojů.
Jak to funguje?
Odběr zelené elektřiny probíhá tak, že ji dodavatel od příslušných výrobců nakoupí a stejné množství MWh pak poskytne koncovým spotřebitelům – tedy domácnostem a firmám. Na celou věc dohlíží Operátor trhu s elektřinou, který poskytuje na zelenou elektřinu záruku původu. Díky ní máte jistotu, že dodavatel opravdu nabízí zelenou elektřinu neboli energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.
U některých dodavatelů si navíc můžete vybrat, zdali bude vámi odebíraná elektřina ze slunce, vody, nebo z větrné energie. Technicky je elektrický proud stejný, jako kdybyste energii odebírali od standardních distributorů. Máte však jistotu, že spotřebovanou elektřinu váš dodavatel nakoupil z ekologických elektráren.
Většinou si mírně připlatíte
Někteří distributoři lákají zákazníky tím, že poskytují pouze ekologickou energii. Takovým je třeba společnost Nano Energies. Jiní nabízí takzvané zelené certifikáty, které lze sjednat k libovolnému produktu. Za ně si však musí zákazníci připlatit. U Bohemia Energy je v tak k běžnému tarifu v případě příplatku za zelený certifikát cena jedné megawatthodiny navýšena o částku 36,30 korun. Finanční příspěvek posléze půjde na výrobu energie ze slunečních, vodních, větrných, bioplynových nebo biomasových elektráren.
Pokud bydlíte v bytě a elektřinou svítíte a napájíte běžné spotřebiče, měli byste mít spotřebu do 2 megawatthodin ročně. Zelený certifikát by vás tak vyšel na necelých 55 Kč za rok. Pokud však elektřinou i ohříváte vodu nebo topíte, je vaše spotřeba logicky mnohem vyšší. Roční příspěvek se může v takovém případě vyšplhat až na stovky korun ročně. Konkrétně pokud spotřebujete 15 megawatthodin za rok, tak zaplatíte 545 Kč.
Odběr zelené energie nabízí i největší český hráč na poli energetiky, společnost ČEZ. Ten elektřinu z čistých zdrojů nejen vyrábí, ale i vykupuje. K zelené elektřině nabízí rovněž certifikát původu, který zaručí, že produkt je opravdu z ekologických zdrojů. Cena zelené energie je i zde o něco vyšší než u elektřiny klasické.
Naopak u společnosti E.ON a jejímu produktu „Zelená od E.ONu“ lze i ušetřit. Pořídit si ho mohou noví i stávající zákazníci a ušetřit lze až 10 procent oproti původnímu ceníku E ONu. Cílem společnosti je motivovat zákazníky k využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zákazníci mají navíc na výběr, jaký zdroj zelené energie chtějí využívat- z větru, vody, slunce, bioplynu nebo biomasy. V případě že se nemůžete rozhodnout lze nechat výběr na E ONu.
O zelenou elektřinu je zájem
Z průzkumu Bohemia Energy vyplývá, že největší zájem o zelenou energii mají lidé z Prahy a průmyslových regionů. Typicky v Ústeckém kraji je to až 67,5 procent lidí. Nejatraktivnější je pak téma zelené energie pro lidi mezi 18 a 44 lety a spíše ženy než muže.
Podíl zelené elektřiny u dodavatelů se v průběhu doby zvyšuje. U E. ONu je to 25 procent objemu od celkem 10 tisíc výrobců většinou z České republiky. ČEZ zase podporuje domácí instalace přímo u zákazníků. Loni tak dodal zákazníkům 660 střešních fotovoltaických elektráren.
Pokud máte jako zákazníci obavy z výpadků elektrické energie, která pochází z obnovitelných zdrojů, tak můžete být v klidu. Některé zdroje energie fungují pořád, nehledě na denní dobu nebo roční období – třeba bioplynky. Nikdy se vám tak nestane, že by za vaši spotřebu muselo jít do sítě více energie z konvenčních zdrojů.
Ondřej Hudec