Rosení oken, problém, který řeší majitelé starších domů, stejně jako majitelé novostaveb.
Pojďme se v dnešním článku podívat na to, co u rosení oken lze považovat za normální a jak kondenzaci vlhkosti předcházet.
Rosení skel zevnitř
Pokud dochází k rosení v uvnitř izolačního skla, jedná se o netěsnost, kdy vzniká vlhkost, která následně kondenzuje na stěnách skel. Ať už je příčina jakákoli, je potřeba vyměnit.
Pokud dochází k rosení skel zevnitř místnosti, je to způsobeno kondenzací vlhkosti na stěnách skel. Z oken pak stéká voda na vnitřní parapet a může docházet k tvorbě plísní, případně k opadávání omítek.
K tomuto jevu dochází především v chladnějším období, kdy jsou okna a dveře ochlazovány zvenčí a díky tomu se vlhkost obsažená ve vzduchu uvnitř místnosti nebo budovy zkondenzuje na vnitřní straně. Tento fyzikální jev bohužel odstranit nejde, ale lze jej omezit výměnou oken.
Všechna moderní okna jsou osazena kvalitním těsněním, které profukování, zatékání a úniku tepla brání. Ovšem pozor, taková okna zároveň brání úniku vlhkosti vzniklé uvnitř místnosti, proto je potřeba pravidelně větrat, případně používat mikroventilaci.
Co podporuje zvyšování rosení zevnitř?
- nedostatečné či špatné větrání
- nedostatečné topení
- nevhodné umístění topného tělesa
- stažené žaluzie
- dlouhé záclony
Rosení skel zvenčí
K rosení skel zvenčí dochází především tehdy, kdy venku panuje vyšší vlhkost a kdy je teplota ovzduší vyšší než teplota skla.
Dochází tak ke kondenzaci venkovní vlhkosti na venkovním skle. V takovém případě je rosení oken v pořádku, je to totiž důkazem kvality oken. Teplo zevnitř totiž neproniká až k venkovnímu sklu, což by zabránilo rosení. Dá se tedy říct, že tento jev je důkazem kvalitního okna, teplo z místnosti totiž nepronikne až k venkovní skleněné tabuli, což by zabránilo rosení.
S. Š.