Asi vás napadne stručná odpověď: tak, aby se vám v ní dobře spalo. Jenomže jak toho dosáhnout? Možná se budete divit, co všechno v ložnici ovlivňuje zdravý spánek. Čtěte a dozvíte se více…
Proč je tak důležité mít dobře zařízenou ložnici?
Pro mnohé lidi je stále důležitější mít luxusně zařízený obývací pokoj, než prakticky a funkčně vybavenou ložnici. A přitom by to mělo být právě naopak – sami se zamyslete, kolik času trávíte v obýváku u televize a kolik v ložnici.
- Celkem prospíme až 1/3 svého života, a to už je pořádně dlouhá doba na to, abychom ji trávili v útulném, klidném a harmonickém prostředí.
- Zdravý spánek je velmi důležitý pro celkovou regeneraci organismu i duše.
Umístění ložnice
Stojíte-li před rozhodnutím, kam v prázdném bytě umístit ložnici, zvolte pokoj na východní nebo severovýchodní straně. Ráno vás příjemně naladí první sluneční paprsky a večer se ochladíte při odpoledním stínu.
- Pokud je to jen trochu možné, trvejte na umístění oken z ložnice do zahrady nebo klidné části ulice. Není nic horšího, než noční výkřiky opilců vracejících se z baru nebo nikdy neutichající zvuky projíždějících aut.
- Zejména v období nemoci nebo ve stáří oceníte blízkost toalety a koupelny.
Postel – v ložnici to nejdůležitější
Dominantu ložnice tvoří postel. Nejvhodnějším materiálem pro výrobu kvalitní postele je masivní dřevo, obvykle dub nebo buk. Úložné prostory pod postelí vám sice ušetří spoustu místa, ale také se kolem nich zachycuje hodně prachu, což je hlavně pro alergiky nežádoucí.
- Postel by měla být přístupná ze všech tří stran, oceníte to zejména při manipulaci s ložním prádlem.
- Umístěte ji tak, abyste viděli na dveře ložnice, a za zády jste měli zeď. Okno nad hlavou by mohlo přivést negativní energii a způsobit vám psychické potíže.
Kvalitu spánku zásadně ovlivňuje vybavení postele, a to je rošt a matrace. Pamatujte na jejich dostatečnou velikost – pro jednolůžko počítejte s šířkou minimálně 90 cm, výška by měla o 20 cm převyšovat velikost vaší postavy.
- Materiál, ze kterého jsou vyrobeny matrace, zásadně ovlivňuje jejich vlastnosti. S výběrem se vždy poraďte s odborníky ve specializovaných prodejnách.
S nábytkem to nepřehánějte
V ložnicích najdeme většinou i další kusy nábytku – šatní skříně, komody, noční stolky apod. Zahraniční časopisy sice doporučují minimum nábytku, ale české byty jsou většinou konstruovány tak, že tyto kusy se prostě nikam jinam nevlezou.
- S tím nic nenaděláte, ale za pracovnu, tělocvičnu nebo výtvarný ateliér ložnici opravdu nezaměňujte. Počítač, rotoped, televize, žehlicí prkno, apod. do ložnice opravdu nepatří.
A co barvy a doplňky?
Je všeobecně známo, že světlé barvy jsou pozitivní, vyzařují pohodu a harmonii. A protože je potřeba se před spaním zklidnit a zprostit každodenních starostí, měly by se objevit i v ložnici – na stěnách, povlečení i pyžamu, pokud možno bez velkých nápadných vzorů.
- Máte-li rádi syté barvy jako např. oranžovou nebo červenou, zvolte je raději pouze pro dekorace a doplňky.
- Suché květiny do ložnice nedávejte, zbytečně se na nich usazuje prach.
- Pro obrázky zvolte nejlépe jemné přírodní motivy – květiny, les, krajina. Fotografie rockového zpěváka by vám moc klidu na spaní asi nepřidávala.
Ať už budete či nebudete dodržovat předepisované rady a doporučení, vždy zařizujte ložnici tak, abyste se v ní vy sami cítili dobře.