Od nízkoenergetického domu očekáváme, že naše spotřeba energií na vytápění a ohřev bude minimální. Tomu je také tedy přizpůsoben samotný dům. Materiál obvodových zdí, okna, dveře, izolace střechy. To vše snižuje tepelné ztráty na maximálně možné minimum. Je však možné za takové situace zbudovat krb? Nenaruší pak krb stojící v našem obýváku teplotní bilanci domu?

Možné to je. I majitelům nízkoenergetických domů může v obýváku stát krb. je však nutné vybrat ten správný. Základem je zvolit krb o správném výkonu. Podle velikosti mají totiž krby výkon někdy i 24 kW, případně i více. Je samozřejmě nesmysl takovýto krb instalovat v obýváku nízkoenergetického domu. Tyto domy totiž mohou mít tepelné ztráty pouze 6 kW. Asi by vám tak bylo poněkud horko.

I majitelé nebo lidé, kteří bydlí v nízkoenergetických domech, se však svého vysněného krbu nemusejí vzdát. Dnes se totiž na trhu vyrábí i krby s výkonem o 2 kW. Tedy takové krby, které jsou do nízkoenergetického domu naprosto vhodné.

V nízkoenergetických domech však musíme vyřešit ještě jeden problém. Tím je přívod vzduchu ke krbu. Nejlepší je na zbudování krbu a přívodu vzduchu k němu myslet už při stavbě domu. Zabrání se tím zbytečným komplikacím. Není totiž dobré napojovat přívod vzduchu ke krbu na přívod vzduchu ke kuchyňské digestoři. Dojde totiž k významnému poklesu výkonu a bude problém jak s digestoří, tak s tahem komína.

Pokud tedy vlastníte nízkoenergetický dům, nebo uvažujete o jeho koupi, případně výstavbě a chcete mít i krb, nemusíte zoufat. Je to možné i bez větších technických úprav a dalších finančních nákladů. Je však potřeba dobře vybírat. Úplně nejlepší je sdělit tento svůj požadavek projektantovi již na počátku tvorby projektu.

 

J. H.