Hlavní roli při výběru nového dodavatele zemního plynu hraje především cena.
Neměli byste se však zaměřit pouze na ni. Krom rozdílů v cenách jsou důležité i jiné faktory od typu smlouvy, kvality služeb, až po důvěryhodnost dodavatele.
Jak postupovat při výběru nového dodavatele a na co si dát pozor?
Kličky v obchodních podmínkách
Jelikož každoročně změní svého dodavatele stovky tisíc lidí, snaží se obchodníci zuby nehty udržet své zákazníky natrvalo. Proto si dávejte pozor na chytáky v obchodních podmínkách. Může se stát, že vás obchodníci nalákají na fixované ceny, které jsou sice lákavé, ale v takovém případě musíte podepsat smlouvu na dobu určitou. Obvykle se jedná o dva roky, ale existují i výjimky, kdy se smlouva uzavírá až na deset let dopředu. Navíc při předčasném ukončení smlouvy musíte uhradit vysoké sankční poplatky. Dále může nastat případ, zvláště u několikaletých kontraktů, že zafixovaná cena platí pouze na první dva roky. Zbytek doby odebíráte plyn nebo elektřinu za vyšší částky.
Uzel na kapesníku
Je dobré si poznamenat někam do diáře, kdy vám smlouva končí. Dodavatelé vás totiž neupozorní, že se blíží její konec, to by byli sami proti sobě. Pokud totiž zapomenete smlouvu řádně ukončit, automaticky se prodlužuje na další roky. Už ale ne za akční cenu, díky které jste tuto smlouvu na začátku uzavírali. Ve většině případů začnou zákazníci tento problém řešit, až když jim přijde o poznání vyšší vyúčtování. To už je pozdě.
Není smlouva jako smlouva
Existuje možnost, prodloužit smlouvu po telefonu. Spotřebitel tak souhlasí s fixací cen a několikaletou smlouvu bez toho aniž by měl jakoukoliv možnost porovnat ceny s konkurencí. Ve spěchu vše odsouhlasíte a proběhne tak ústní změna písemné smlouvy. Doporučuje se tak vše v klidu propočítat a porovnat online ceny plynu z pohodlí svého domova. Pokud se vám stalo, že jste se na tuto obchodní lest chytili, můžete od smlouvy odstoupit a to písemně a pouze do čtrnácti dnů od podpisu.
Druhou variantou jsou smlouvy na dobu neurčitou, ty bývají ze strany odběratelů oblíbenější. Jak už název napovídá, smlouva se nezavazuje na spousty let dopředu. Jakmile uplyne tříměsíční výpovědní lhůta, můžete odejít k jinému dodavateli. Stinnou stránkou těchto smluv je ztráta jistoty stabilních cen. Ty se obvykle mění podle aktuálního vývoje trhu. Pozor si také dejte na skryté poplatky. U dobrého dodavatele by tyto poplatky hrozit neměly, vše by mělo být jasně uvedeno v jeho cenové nabídce.
Vaše spokojenost především
Krom cen a typu smlouvy rozhoduje i klientský servis, důvěryhodnost a spolehlivost. Záleží na vás, čemu dáváte přednost. Někteří alternativní dodavatelé vůbec neprovozují kamenné pobočky a kontakt mezi zákazníkem a dodavatelem probíhá telefonicky. Se spolehlivostí je to podobně. Je jasné, že dobrá pověst se buduje dlouho, jenže většina malých společností funguje na českém trhu krátce. Podle čeho tedy vybírat? Je dobré si zkontrolovat, jestli se daná společnost zavázala k dodržování Etického kodexu obchodníka s energiemi. Jde o dokument, který obsahuje souhrn pravidel a různých nařízení. Ty mají pomoct ke kultivaci trhu s energiemi.
E.ON versus innogy
Pro bližší představu zde naleznete srovnání dvou dodavatelů zemního plynu.
E.ON – společnost působící ve více než 30 zemích světa a s 30 miliony zákazníků je jedním ze světově největších soukromých dodavatelů energie
- cena za plyn – 979,62 Kč/MWh, 10,33 Kč/m3
- cen za odběr (měsíčně) – 171,82 Kč/měs.
- zrušení smlouvy – prostřednictvím výpovědního formuláře, který je k dispozici na stránkách dodavatele
- výpovědní lhůta – 3 měsíce, pokud výpověď nepodáte včas, automaticky se smlouva prodlužuje
innogy – tato společnost (původně RWE) patří mezi pět největších evropských plynárenských a elektrárenských společností
- cena za plyn – 1 016,90 Kč/MWh, 10,73 Kč/m3
- cena za odběr (měsíčně) – 138,70 Kč/měs
- zrušení smlouvy – výpověď smlouvy lze zaslat poštou nebo odevzdat osobně na jedné z poboček
- výpovědní lhůta – 3 měsíce, pokud výpověď nepodáte včas, smlouva se automaticky prodlouží