Není dřevostavba jako dřevostavba.

To, co od sebe dřevostavby odlišuje, je technologie výstavby, kterých je hned několik.

Pojďme se seznámit s typem výstavby systémem Two by Four.

Two by For je konstrukční systém výstavby dřevostaveb, který vznikl již v 19. století ve Spojených státech. Systém získal velmi rychle na popularitě, a to díky automatizaci výroby hřebíků, které až do té doby vyráběly ručně. Automatizace znamenala značný cenový pokles a tento systém výstavby domů začal masivně růst. Z Ameriky se brzy rozšířil do Austrálie a Evropy.

Jedná se o rámový způsob výstavby, kde se využívají hranoly (sloupky) o příčném průřezu 2 x 4 palce – v metrických jednotkách odpovídá zhruba rozměrům 50 x 100 mm. Právě od rozměru hranolu si nese celý systém své jméno Two by Four.

V dnešní době se na těchto rozměrech sloupů již netrvá a jejich velikost se odvíjí o statických a tepelně technických požadavků.

Systém Two by Four umožňuje poměrně jednoduše a rychle postavit nízkoenergetický či pasivní dům.

Nosnou konstrukci tvoří dřevěné sloupky. Sloupky jsou dole ukončeny prahem a nahoře horním rámem. Plášť tvoří desky připevněné k rámům z vnější strany stavby. Mezi sloupky je vkládaná izolace, která se obloží deskami (nejčastěji na bázi dřeva) i z vnitřní strany (sádrokarton), čímž vznikne sendvičová stěna. Na vnější desky se následně připevňuje další vrstva tepelné izolace, na kterou teprve navazuje omítka či fasáda.

Výstavba dřevostavby systémem Two by Four se kompletně odehrává přímo na stavbě. Na staveniště je navezen materiál, který se v co nejkratší době zpracovává.

Výhody výstavby

  • rychlost výstavby
  • možnost dispozičních změn během výstavby
  • dobré tepelně izolační vlastnosti
  • dlouhá životnost

Nevýhody výstavby

  • Závislost výstavby na ročním období a na počasí
  • Nutnost dozorování kvality práce přímo na staveništi
  • Složitější uskladnění materiálu během výstavby z důvodu možného napadení škůdci

S.Š.
foto: Jaksmata