Máte chatu bokem civilizace, nebo prostě jen nechcete připojit svůj dům na veřejné sítě a chcete být nezávislí? Pak je pro vás řešením tzv. systém ostrovní fotovoltaiky. Že nevíte, o co se jedná? Nevadí. V dnešním článku vám vše vysvětlíme a možná vás inspirujeme k řízení tohoto systému.
Fotovoltaické panely nestačí
O co se tedy jedná. V místech, kde je k elektrickému vedení daleko a vy přece jen chcete občas zapnout rádio či si svítit, tak pro vás je nejvhodnějším řešením fotovoltaický ostrovní systém. Možná jste už přemýšleli o pořízení fotovoltaických panelů. Pouhé fotovoltaické panely však nestačí. Ostrovním fotovoltaickým systémem se totiž myslí nejen panely, ale také akumulátory a měnič. Vše funguje tak, že fotovoltaické panely napájejí akumulátory a měnič následně vyrábí střídavé napětí o 230 voltech.
Co budete připojovat?
Před tím, než se však rozhodnete takový systém zřídit, je nutností si pořádně promyslet kolik a jakých spotřebičů budete k síti připojovat. Na tuto síť lze připojit i spotřebiče běžně používané v domácnosti, které ke svému provozu potřebují 230 voltů, ale mnohem výhodnější je používat spotřebiče na 12 voltů. To je třeba notebook. Není však problém sehnat i jiné spotřebiče. Hledejte je ve specializovaných prodejnách pro karavany. 12 voltové spotřebiče se totiž používají zejména v karavanech.
Ke svícení je určitě nejlepší používat LED diody. Ty jsou velmi úsporné s velmi nízkou potřebou voltů a jsou tedy velmi vhodné právě pro tyto sítě.
Na kolik to vyjde?
Je třeba říci, že se nejedná zrovna o levnou záležitost. Pořízení takovéto soustavy ostrovní fotovoltaiky vyjde mezi 80 000 až 150 000 korun. Pokud však nemáte možnost připojit se na veřejnou elektrickou síť, tak je pro vás tato alternativa nejlepším řešením.
J. H.