Blíží se léto a denní teploty rostou. Možná tedy zrovna přemýšlíte o koupi klimatizace. Je jistě příjemné v letních horkých dnech přijít domů, kde máme na klimatizaci nastaveno udržování určité, pro nás, příjemné teploty. Ovšem, než se rozběhnete do obchodu, zkuste uvažovat, jestli nejde klimatizaci něčím nahradit. A co takhle zkusit tzv. pasivní klimatizaci.
Pasivní klimatizace znamená chlazení budov pomoci zastínění, zvýšení odrazivosti povrchů, větrání s využitím nočního chladu a akumulací tepla do moderních materiálů. Za pasivní klimatizaci dále můžeme považovat chlazení pomocí například solárního tepla.
Prevence proti vysokým teplotám
Nejlepší prevencí proti vysokým teplotám je samozřejmě teplo vůbec nepustit do budovy. Říkáte si však, že to není možné? Ale je. Opravdu před tím, než půjdete do obchodu pro klimatizaci, zkuste se zamyslet nad tím, jak zabránit přehřívání budovy. Prvním co můžete udělat, je vyměnit okna, utěsnit dveře a izolovat fasádu. Prostě to stejné, co platí i proti chladu.
Klimatizace i do starších domů?
Je nutno říci, že u starších domů už mnoho nezmůžete. S návrhem pasivní klimatizace by se totiž mělo počítat už v době přípravy stavebních plánů. Je potřeba počítat s kvalitní izolací budovy, ale dům by také měl být stavěný pouze z materiálů, které jen minimálně akumulují teplo. Izolace samotná vám sice může pomoci, ale všechno nevyřeší. Nezapomeňte totiž, že izolace nepropustí teplo dovnitř, ale také ne ven. Opravdu účinné je pak vytvářet před budovou stín. Vhodná je k tomuto účelu například vzrostlá zeleň. Na okna určitě přijdou žaluzie či jiné stínítka. Možné je také použití protislunečních fólií. Je možné také přímo do budovy zakomponovat určité stavební prvky. Účinná je například střecha, která dalece přesahuje dům a stíní slunečnímu záření. Přehřívání vzduchu uvnitř budovy lze také zabránit vhodným větráním. To je účinné zejména v noci, kdy je venkovní vzduch přece jen chladnější.
J. H.