Přestože topíte pouze na 20 až 21 stupňů, faktury za spotřebovaný plyn nebo elektřinu použité k vytápění jsou neskutečně vysoké. Tohle je velmi nepříjemná situace coby následek dřívější výstavby domů a bytů, kdy se příliš nedbalo na energetickou náročnost budov.
Cena za topení totiž nebyla tak vysoká, a proto lidé nebyli nucení na něm šetřit. Dnes je situace zcela odlišná.
Proč teplo tolik uniká?
Únik tepla neboli tepelná ztráta domu je způsobena přechodem tepla například přes stěny, okna, konstrukci střechy, přes podlahy. Ztráty tepla obvodovým pláštěm domu tvoří další významnou část tepelných ztrát.
Všechny výše uvedené tepelné ztráty jsou přímo závislé na parametrech použitého materiálu, jeho tloušťce a tepelné vodivosti. Čím větší hustota a hmotnost materiálu, který byl při výstavbě domu použit, tím vyšší tepelná vodivost a výsledné tepelné ztráty.
K tepelným ztrátám dochází i větráním – nejen řízeným, ale i samovolným, které je způsobeno tzv. spárovou prodyšností. Všechny tepelné ztráty zvyšují naše náklady na vytápění domu.
Potřeba tepla a spotřeba energií
Celkové tepelné ztráty každé budovy lze zjistit. Na základě tohoto zjišťování se vyhodnocuje budova jako celek, a to podle technických parametrů, v návaznosti na potřebu tepla a spotřebu energií v domě. Vyhodnocení je nutné proto, aby odborníci mohli dobře stanovit efektivní způsob zateplení, tedy omezení tepelných ztrát.
Zatímco „spotřeba energií“ je dána přímým měřením skutečné spotřeby domu dosažené v běžném provozu za jeden rok, parametr „potřeba tepla“ je stanoven výpočtem. Výpočet je součástí energetické certifikace budov a stanovuje roční potřebu tepla na měrnou jednotku. Většinou se jedná o kWh/m2/rok.
Starší dům vs. energeticky pasivní dům
Podle potřeby tepla se stanoví kategorie, do které dům z hlediska tepelných ztrát spadá. Nejvyšší ztráty mají domy starší, jedná se o potřebu tepla okolo 200 kWh/m2/rok. Naopak domy pasivní jsou na tom se ztrátami tepla nejlépe, jejich potřeba tepla je jen okolo 5 – 15 kWh/m2/rok. To je propastný rozdíl ve spotřebě energie k vytápění.
U starších domů lze několika jednoduchými zásahy snížit potřebu tepla ze 200 až na 120 nebo i 100 kWh/m2/rok. Dosažení větší úspory v potřebě tepla by se u starších domů již nevyplatilo. Jednalo by se totiž v podstatě o celkovou přestavbu.
Každý dům lze zateplit
Jestliže patříte k mnoha majitelům starších domů, jejichž tepelné ztráty se řadí k těm vyšším, jistě stojí za to, abyste uvažovali o zateplení vašeho bydlení. A to i tehdy, když zrovna nemáte na zateplení našetřeno. V tomto případě pomohou například nebankovní půjčky, kdy můžete požádat i o peníze na ruku.
Za půjčku sice zaplatíte úroky, ale výsledné uspořené prostředky, díky nižším nárokům na vytápění, vám vynaložené náklady brzy vrátí. Již po několika málo letech budete v čistém zisku.
Na co je potřeba se při zateplování soustředit?
Pokud zateplujeme dům, neděláme v podstatě nic jiného, než že zvyšujeme izolační schopnosti nejdůležitějších částí domu. Kde zejména je nutno izolační schopnosti zvýšit, jsou plášť domu (fasáda a její podložení), střecha, balkóny, lodžie a samozřejmě okna. Často jde však i o izolaci od základů domu tak, aby podlaha v přízemí byla co nejméně tepelně ztrátová.
Pokud chceme dosáhnout opravdu vynikajícího výsledku zateplení, je nutno přemýšlet o změně větrání budovy. Takzvané rekuperační systémy větrání jsou velmi efektivní a uspoří ohromné množství tepla. Ale nehodí se všude.
Pokud si necháte dům prohlédnout termokamerou, lze identifikovat i tepelné mosty, které sice mohou být na plochu malé, ale ve výsledku odvedou velkou část tepla z domu ven.
Někdy zlobí i topení
Rozhodně je nutné se soustředit i na otopnou soustavu, tedy systém vytápění v domě. Někdy se velké ztráty odehrávají právě v ní. A přitom stačí třeba jen údržba či malý zásah, aby topení bylo efektivnější.
V každém případě se vyplatí řešit zateplení domu s odborníky, kteří vyhodnotí vaši situaci a navrhnou několik variant řešení – podle toho, jak velkou částku budete schopní nebo ochotní investovat. Možností zateplení je mnoho, a pokud nejste z oboru, těžko se v nich sami dokážete vyznat.
Nad investicí neváhejte
Pokud máte alespoň trochu možnost investovat do energetických úspor ve vašem domě, udělejte to. Zadlužit se s hypotékou nebo větším úvěrem není žádná sranda. Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že hned po realizaci se vám rapidně sníží náklady na vytápění domu.
Ano, za energie se platí zálohově. Zálohu si však s dodavatelem můžete dohodnout nižší, případně se můžete těšit na vrácení velkého přeplatku a ten použít ke splacení části dluhu.
Něco zadotuje stát
Navíc je nutno brát v úvahu, že na některé zateplovací projekty je možné získat dotaci od státu. Ta výrazně sníží nutnou investici. Odborná firma vám jistě poradí, co je potřeba na domě rekonstruovat a jakým způsobem, aby projekt vyhovoval nastaveným pravidlům dotací.
Také se může stát, že během splácení velkého úvěru na rekonstrukci domu bude nutno zafinancovat i něco jiného, například domácí spotřebič nebo opravu auta. V tomto případě se nabízí například půjčka přes SMS, která je rychlá a jejíž vyřízení vám zabere jen několik minut.
Za zvážení stojí i vlastní výroba energie či tepla
Když už se pustíte do rekonstrukce domu s cílem jej zateplit, mohla by se hodit i fotovoltaická elektrárna nebo solární panely na ohřev vody. V dnešní době se prodej energie do sítě již nevyplatí, ale co se rozhodně vyplatí, je spotřeba vlastní energie, a to jak tepelné, tak elektrické. Vyplatí se ty ušetřené finanční prostředky, o které se vám sníží konečné faktury za dodávky energie.
Zdroj foto: pexels.com
Dobrý den
tu (odkaz byl redakcí odstraněn) jsem narazil na vytapeni biokrbem
to je více ekonomicke i ekologicke nez krb normlani?
dekuji