Pokládka plovoucí podlahy je jednou z nejjednodušších pokládek. Její největší výhodou je, že není potřeba žádných lepidel nebo lepicích pásek.

Všechny plovoucí podlahy fungují na principu drážky a zámku, který drží jednotlivé díly pohromadě.

Jak správně položit plovoucí podlahu, se dočtete v následujícím článku.

 

Proč plovoucí podlaha?

Pojmem plovoucí se myslí, že pokládaná podlaha, nad svým podkladem „plove“. Nově vytvořená podlaha není pevně připevněna k podkladu, ani lepením, ani přibitím. Spolu s mezerami mezi podlahou a stěnou to umožňuje její pohyb, nehrozí tak boulení, zvlnění nebo zkroucení.

Aklimatizace podlahy

Po dovezení podlahy domů, je potřeba ji nechat minimálně 24 hodin aklimatizovat. Je potřeba, aby si podlaha zvykla na vlhkost a teplotu místnosti, ve které bude položena. Balíky s podlahou se otevírají až těsně před pokládkou a pokládají se na lišty, nikoliv přímo na podklad.

Dokonalý podklad

Nejnáročnějším krokem v celé pokládce, je připravit dokonale rovný a suchý podklad, který bude zbavený veškerých nečistot, mastnoty a drobných předmětů. Podklad nesmí mít nerovnosti větší než 2 mm na 1 metr. V opačném případě se musí nerovnosti vyrovnat vyrovnávací stěrkou.

Plovoucí podlahy mohou být položené na staré PVC, linoleum i betonový podklad. Důležité je, aby podklad nebyl zničený, nehnil nebo aby nebyl příliš vlhký. Z toho důvodu je potřeba u novostaveb počkat s vyschnutím podkladů.

Potřebné pomůcky a doplňky

Na položení plovoucí podlahy není potřeba moc nářadí.

  • ostrá kotoučová pilka
  • metr
  • klínky
  • dotahovací háky

Co se týče doplňků:

  • lišty, ve stejné barvě podlahy
  • parotěsná fólie
  • protihluková podložka

Samotná pokládka

Na dokonale připravený podklad je potřeba umístit parotěsnou zábranu, která zabrání pronikání vlhkosti, ta by mohla způsobovat kroucení podlahy a její snížení životnosti. Pak následuje protihluková podložka, která slouží jako izolace proti kročejovému hluku. Obě izolace by měly podlahu o 1cm přesahovat. Všechno v jednom nabízí pěnová fólie Mirelon.

Systém zámkových spojů

Současné plovoucí podlahy jsou vybavené inovačními zámkovými systémy, které zajišťují snadnou pokládku. Jednotlivé díly do sebe přesně zapadají a drží díky zámku pospolu. Při pokládce jsou tak nejdůležitější první tři řady, pak se postupuje jako u puzzle. Proto je pokládka podlahy vhodná i pro kutili začátečníky.

Dilatační spára

Při zakládán první řady a po celou dobu pokládky se musí dodržovat dilatační spáry. To jsou mezery mezi stěnou a podlahou. Tato mezera umožňuje její pohyb při změně vlhkosti nebo teploty. Nejlépe se udržují díky klínkům, které se aplikují mezi stěnu a podlahu u pokládání první řady.

Doporučená vzdálenost mezi stěnou a podlahou je 1 cm. Její velikost se odvíjí od velikosti místnosti. Lze ji vypočítat, na 1 metr místnosti připadá 1,5 mm mezery.

Jako u cihlové zdi

Nové řady se vždy začínají zbytkem dílu podlahy z řady minulé. Každý začátek řady musí být minimálně 30 cm dlouhý. Tedy stejně, jako když se staví cihlová zeď, jednotlivé díly podlahy se musí nad sebou míjet. Podlaha by se měla pokládat kolmo od dveří a podle směru dopadajícího světla.

Lišty a hotovo!

Na samotný závěr se umístí lišty ke stěnám, aby se zahladily konce jednotlivých dílů. Lišty se připevňují montážním lepidlem nebo ocelovými hřebíky s malou hlavičkou. Na vzniklé malé nerovnosti nebo nedokonalosti se používá tmel v barvě podlahy.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – podlahy Praha.