V předešlém článku jsme se věnovali rekuperaci z obecného úhlu pohledu. Nyní se podíváme trochu víc zblízka a zaměříme se na princip rekuperace. Ti z vás, kteří o této metodě přemýšlejí, jako o možném budoucím způsobu větrání a získávání tepla, se v dnešním článku dozví, jaký je vlastně princip rekuperace.
Jak to celé funguje?
Rekuperace je proces, kdy dochází k předání tepla ze vzduchu odcházejícím z místnosti vzduchu, který je do místnosti přiváděn. Teplý vzduch tak neodejde z místnosti bez užitku, ale předá své teplo v rekuperační jednotce vzduchu čerstvému. Představte si tak situaci, že v zimě potřebuje vyvětrat a otevřete okno. Teplý vzduch tímto oknem uniká a do místnosti proudí čerstvý vzduch, který je ovšem studený. Dojde tak k poklesu teploty v místnosti. Musíte tak vynaložit značné množství energie a to vás samozřejmě stojí i peníze.
S rekuperační jednotkou se vám tohle ovšem nestane. Rekuperaci lze vybavit také řadou filtrů, které do vašeho domova nevpustí ani částečku prachu. Pravidelné větrání je pro naše zdraví nezbytné. Velkou výhodou rekuperace je, že se o nic nemusíte starat. Prostě nastavíte program a až je v místnosti dosažena určitá vlhkost či určité množství oxidu uhličitého, tak se větrání samo dá do pochodu a přivede vám do místnosti nový čerstvý vzduch, který je pomocí rekuperace ohřátý.
Kde ji využít?
Rekuperační jednotka je navíc velmi flexibilní. Lze ji totiž pořídit v různém provedení a umístit buď přímo do větrací jednotky, nebo ji osadit mimo. Lze ji tak využít pro všechny druhy staveb. Nezáleží na tom, jestli bydlíte v rodinném domě či bytě, nebo jestli se jedná o stavbu určenou k bydlení či o budovu s mnoha patry, které jsou plné kanceláří. Rekuperaci lze dokonce využít i v případech, kdy máte v domě či bytě zabudovanou klimatizaci.
J. H.
foto: newsroom.ecocustomhomes.com