V dnešní době se snažíme najít energeticky úsporné řešení ve všech oblastech našeho života.
Je pochopitelné, že trend úspor v způsobech výstavby v posledních letech stoupá. Možností, jak ušetřit energii při stavbě rodinného domu je mnoho, od výběru účinnějšího kotle, použití lepších oken, až po kompletní řešení v podobě stavby nízkoenergetického či pasivního domu.
V chladném období, které na našem území trvá větší část roku, činí vytápění domu v průměrném rodinném domě až 80% spotřebu celkové energie. Tento fakt je v mnoha případech způsoben únikem tepla. Je důležité tedy snížit úniky tepla na minimum. Na druhé straně vyvstává otázka výše nákladu na tato opatření. Mnoho stavebních firem naprosto neúměrně zatepluje obvodové stěny, které však zdaleka netvoří většinu ztrát. Teplo uniká z domu celým jeho povrchem, skrz obvodové stěny, okna, dveře, střechu i podlahu. Velká nezanedbatelná část uniká během větrání. Už ze základní školy víme, že teplo stoupá nahoru, proto je z hlediska úspory energie výhodnější stavět patrový dům oproti přízemního domu typu bungalov.
Na druhou stranu bungalovy se nám mohou jevit jako praktičtější řešení například ve stáří. Proto je důležité zvolit kvalitní okna. Plastová okna jsou dnes opět v módě, může za to nejen jejich cena, ale i kvalita, technické provedení a barvostálost. Ne ve všech případech jsou ale vhodná, v některých případech vysokého zatížení je potřeba zvolit spíše eurookna.
Kvalitní plastová okna jsou odolná vůči povětrnostním podmínkám a teplotním výkyvům. Vybírat lze z mnoha typů. V zásadě platí, že čím hlubší rám, tím lépe jsou zabezpečené tepelno-izolační vlastnosti. Ani v případě komorových systémů by se nemělo nic přehánět a vše by mělo být úměrné. Například výjimečné 6 a 7 komorové systémy jsou vhodné do domů splňující nízkoenergetické či pasivní normy.
Důkladné zateplení stropu je dalším logickým krokem při snaze snížit tepelné ztráty. Do rodinného rozpočtu přináší úsporu až 30% ročně. Existuje několik typů materiálů používaných k zateplení stropu. Od zateplení minerální vlnou, který není zrovna nejestetičtější, přes desky z pórovitého materiálu až po tepelno-izolační omítku.
Pokud si nevíte rady se správným výběrem, obraťte se na profesionální pracovníky, kteří vaši nemovitost ohodnotí a navrhnou vám to nejvhodnější řešení.