Chystáte se investovat do pořízení rodinného domu a počítáte, na kolik vás jeho stavba přijde? Dejme tomu, že jste dospěli k číslu 4 miliony. Riskněte, a investujte do domu nízkoenergetického!
Podle odborníků vás vyjde zhruba o osm až deset procent dráž, než klasická stavba, tedy utratíte o 320 až 400 tisíc víc. Ovšem díky úsporám tepla se vám vyšší investice u novostavby vrátí za sedm nebo osm let.
Aby dům s nízkou energetickou náročností splňoval tento předpoklad, je zapotřebí poradit se s odborníky. Měl by mít například jednoduchý tvar střechy vhodně orientovaný vůči světovým stranám. Obytné místnosti by měly být směrovány na jih, chodby, schody, koupelny a WC by se měly umístit do severní části domu. Vstup je navrhován nejčastěji z východu nebo ze severu.
Zásadní vliv na energetickou náročnost stavby mají okna, kterými u tradiční budovy uniká až 40 procent energie. Nejvýhodnější orientace oken je na jih, okna na sever mají ztráty dvojnásobné proti tepelným ziskům. Výrazné ztráty tepla má například ventilační otvor do spíže nebo otvor pro digestoř. Ztráty větráním údajně dosahují až 50 procent celkové spotřeby.
Navíc od 1.ledna 2009 vstoupila v platnost novela zákona o hospodaření energií, která se bude týkat téměř všech nově stavěných objektů. Povinnost prokazovat energetickou náročnost byla zavedena již před tímto rokem u budov stávajících – tam, kde se změní vlastník nebo nájemce.
Podobně jako u chladniček, myček na nádobí nebo praček, i u budov se budou vystavovat energetické štítky a průkazy energetické náročnosti. Dokumenty zjištěné energetickým auditem budou muset být na viditelném místě objektu.
Avšak ne všechno, co se za úsporné vydává, je pravda. Bohužel, jsou firmy, které vám za velký peníz navrhnou tzv. domy s rekuperačními systémy, které vydávají za nízkoenergetické. Pokud jim naletíte, zjistíte, že platby za ono energeticky úsporné bydlení vás vyjde stejně draho, jako v klasickém domku. .
Češi jsou zatím velmi opatrní, protože se obávají požárů, hluku nebo červotoče, který může celý dům zničit. I to se může stát, pokud budete stavět svépomocí nebo se nesvěříte solidní firmě. Dalším důvodem je cena dřeva. Jako paradoxní zní fakt, že když si necháte přivézt z Kanady kontejner tříděného dřeva, vyjde vás mnohdy levněji, než nákup na české pile.
Dřevo má budoucnost: Zatímco u nás mají stavby ze dřeva asi procentní podíl na bytové výstavbě, v sousedním Německu je to sedm procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v zemích severní Evropy, kde je mnohem drsnější podnebí, pak více než 60 procent.