Kromě technických problémů při vrtání studny se připravte na běhání po úřadech a spoustu papírování. Poradíme vám, jak mezi oběma proplout, abyste si vychutnali vodu z vlastního zdroje.
Kopat nebo vrtat?
Existují dva způsoby, jak vodu dostat ze země na povrch – pomocí kopané studny nebo vrtu. V dnešní době se většinou dává přednost druhé variantě – je méně nákladná, méně pracná a hlavně voda je kvalitnější. U kopaných studen totiž nikdy nedosáhnete takových hloubek jako u vrtů. Hrozí tedy průsak a musíte doufat, že hladina nebude během roku příliš kolísat a počasí vás nenechá ve štychu v období sucha. Také samotná práce je v případě vrtů mnohem čistší. Rozdíl je i v tom, že zatímco vydatnost kopané studny je závislá na průměru, u vrtu je důležitý přítok. Velké průměry vrtů jsou mnohdy zcela zbytečné.
Vodo, kde jsi?
Je samozřejmostí, že nejdříve musíte najít na zahradě místo, odkud vodu opravdu budete moci čerpat. Hledat vodu můžete jak pomocí moderní techniky, tak s pomocí proutkařů. Ukazuje se, že obě možnosti jsou srovnatelně spolehlivé- za předpokladu, že proutkař opravdu má ty správné schopnosti. Je proto dobré obrátit se na proutkaře, který má zkušenosti s vrtáním studní a jeho schopnosti jsou prověřeny. Použití techniky ocení ti, kteří spoléhají na objektivní zjišťování.
Samotné místo pak musí být dostatečně daleko od všech zdrojů případných nečistot, které by mohly prosáknout do pramene a vodu kontaminovat – od septiků, kompostů, žump, atd. Uvedením studny do provozu také nesmíte snížit vydatnost studní sousedů. Pokud proběhlo úspěšné stavební řízení a byla řádně zkolaudována, znamená to, že je postavena legálně.
Práci přenechejte odborníkům
Podle zákona se musíte spolehnout na odbornou firmu. Její výběr je však ve vašich rukou. Buďte opatrní, abyste později nesplakali nad výdělkem. I mezi dobrými a poctivými studnaři se najdou někteří, kteří neodvedou svou práci podle zadání. Stává se, že vás mohou napálit a pokud si jejich práci neohlídáte, budou vrtat i několik metrů hlouběji, než je nutnéa spotřebují více energie. A pak vám to pěkně zaúčtují.
Není vrt jako vrt
Ceny jsou různé, liší se podle průměru vrtu, hloubky i podloží. Každé podloží totiž vyžaduje odlišnou technologii vrtání, odlišné průměry vrtů a také různé materiály k jejich pažení. Od tohoto se odvíjí cena za práci.
Nejdražší je vrtat v nesoudržných horninách (štěrky, štěrkopísky) asi tak 2500 Kč/m. Vrtání do jílu či sprašové hlíny, nebo-li do měkkých podloží, stojí kolem 1500 Kč. U tvrdého podloží (od pískovců až po žuly) záleží na průměru – zaplatíte tak klidně více než 2000 Kč, u užších vrtů (105 až 140 mm) cena klesá i pod 1000 Kč/m. Uvedené ceny zahrnují nejen samotnou práci, ale i použité materiály – obsyp, výstroj a těsnění. Kopaná studna je náročnější, ale také o něco dražší. Cena za metr stoupá až za 6500 Kč.
Ani poté se starostí nezbavíte
I po zdárném vyvrtání studny vás starosti neminou. Také další finanční prostředky budete ještě potřebovat. Ve většině případů bude nutné koupit čerpadlo (někdy je součástí dodávky). Cena standardního čerpadla tuzemské výroby se pohybuje kolem 5 až 15 tisíc korun, nehledě na výdaje na rozbory vody. Pravděpodobně budete zvlášť muset uhradit i zhotovení montážní šachty na vrt podle projektové dokumentace, řádově se cena pohybuje kolem 5000 korun. Vrt vás přijde levněji než kopaná studna. Také voda z něj bývá kvalitnější.
V příštím díle se dočtete, co vás při přípravě vlastní studny čeká na úřadech.